Dobrovolné dobrovolnické zamyšlení

středa 4. listopad 2009 11:59

Když jsem se na jaře vrátila domů ke svým všemi milovaným šťastným vnoučatům, neudržela jsem své myšlenky a vzpomínky na uzdě. Těmi vzpomínkami myslím cizí čokoládové děti, které se v mém srdci uhnízdily vedle bílé Aničky a Adámka a zdá se, že jim tam pořád není těsno.

Vydala jsem se do nejbližšího dětského domova, ve kterém bydlí pouze miminka a předškoláci. Těm to samozřejmě nedalo a začali vyzvídat kdo jsem a co u nich v domečku dělám. Jsem babička a přišla jsem na návštěvu. Ale babičky přece chodívají častěji a tak jsem svůj volný čas nabídla panu řediteli. Což o to, moje prarodičovská role v zařízení, které ani pojem rodič příliš nezná se mu zamlouvala, i když její oficiální název je „dobrovolník“.  A na ten já přeci už rok slyším. 

obe.jpg

Jenže nežijeme mezi divochy, leč v samém středu civilizované Evropy. Tedy v místě výskytu různých úchylů a pedofilů. Dovedete si představit, co by taková skorodůchodkyně vychovavší tři děti, čirou náhodou mající čistý trestní rejstřík a negativní lustrační osvědčení, mohla napáchat s nebohými malými chovanci?! Musela jsem navštívit jednu humanitární neziskovou organizaci, která jediná má právo do tohoto dětského domova dodávat dobrovolníky, jichž prý mají dostatek. Noví lidé musejí projít psychotesty, prodělat školení. Snad někdy se mi ozvou... 

Uplynulo sedm měsíců a já otevřela e-mailovou zprávu:

„Dobrý den,
srdečně Vás zdravím z dobrovolnického centra. Před časem jste projevila zájem o dobrovolnictví v Dětském centru Zlín. Chtěla bych Vás proto oslovit a zeptat se, jestli Váš zájem trvá a jestli byste chtěla jako dobrovolník do Dětského centra pravidelně docházet. Vaší náplní by bylo věnovat se jednomu dítěti - hrát si s ním, brát ho na procházky, do města, na hřiště atd.
Oslovujeme Vás proto, že bychom rádi doplnili počet dobrovolníků a Vaše přítomnost v Dětském centru by byla velmi vítána. Prosím, napište mi do konce října závazně, jestli o tuto činnost máte zájem a do Dětského centra byste několik příštích měsíců (příp. déle) mohla docházet. Pokud budete souhlasit, seznámím Vás s dalším postupem.“

 

Zajásala jsem a okamžitě odpověděla, jaké jsou moje současné časové možnosti. Těšila jsem se, jak spolu s vnoučaty budeme jednomu mrněti ukazovat co je opravdový život za plotem. A že už třeba o vánočních  svátcích se svezeme na saních a postavíme sněhuláka. Vždyť takové dítko nezná ani co je to nakupování v sámošce, jak chutná cukrová vata u kolotočů, jak se doma peče cukroví... 

Uplynulo dvanáct dnů, po které jsem nedočkavě čekala pokyny, až přišlo toto:

„Dobrý den,
omlouvám se za opožděnou odpověď. Na docházce do Dětského centra byste se mohla domluvit - podle svých časových možností.
Chtěla bych Vás ale informovat, že se nám zatím nepodařilo najít dostatečný počet zájemců o dobrovolnickou práci, takže musíme přípravu dobrovolníků posunout. Určitě Vám ale dám vědět, kdyby se situace změnila.
Děkuji moc za Váš zájem a doufám, že i tak nám zůstanete nakloněna!“
 

Což o to, když už se jednou nakloním, to by v tom byl čert, abych v té pozici nevydržela! Jenže budu nezadržitelně stárnout, budu vetší a vetší, má páteř to možná nevydrží a pod tíhou let se ohne. Nebo se při řeči s Alzheimerem zapomenu a narovnám se. Možná pak už nebudu stačit na ta školení a nepřečtu po sobě zápisky z nich. A v psychotestu si popletu kolonky a jednoho dne nad ránem mi dveře vyrazí ozbrojené policejní komando v rámci zátahu na síť pedofilů. Všechno je v Evropě jedenadvacátého století možné.

Ale nejobtížnější je dělat bílou babičku bílým nechtěným dětem!  

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak