Opravdová škola hrou

sobota 9. leden 2010 17:23

Před pár dny, to už náš kraj pokryla sněhová nadílka, jsem vezla učebnice do jedné z venkovských škol. Žákům druhého stupně právě skončilo vyučování a jak vycházeli před budovu, rovnou se shýbali, aby okamžitě nabrali hrst bílého pápěří a zapojili se do koulování. Nedaly se rozeznat  znepřátelené tábory, bílá munice létala napříč třídami (nikoliv společenskými) i pohlavími (myšleno chlapci - děvčata). Ocitla jsem se uprostřed bitvy, která ale nebyla bojem v pravém slova smyslu. Ve vzduchu nebyla cítit agresivita, ani touha pokořit a vyhrát. Vnímala jsem radost z volného odpoledne, z bělostného hebkého sněhu, ze života. Vesničtí puberťáci mě, kterou viděli poprvé v životě, stíhali i v zápalu střelby zdravit.

Po cestě zpět do našeho krajského města jsem, jako už vícekrát, přemýšlela, jaký rozdíl cítívám, když mě pracovní povinnosti přivedou do některé z velkých městských škol, ve kterých jsem vždy míjena bez pozdravu a kde ani není možné vytvořit onu téměř komorní a přátelskou atmosféru jako na školách vesnických.

Kdysi mi jedna mladá ještě svobodná žena řekla, když odmítla následovat své rodiče, kteří se stěhovali z města na venkov, že by nesnesla, aby jednou její děti chodily do venkovské školy.

Já bych jí i všem ostatním, kteří si vytvořili stejný předsudek o nemoderních kantorech, učebních postupech a technicky nevybavených třídách, přála poznat zblízka alespoň jednu z nich.

V době adventní mě pozvali do ZŠ ve Velkém Ořechově, abych osmákům a deváťákům během jedné vyučovací hodiny popovídala o Etiopii. To dělám opravdu ráda, protože ne moc často a vždycky tam, kde si mě najdou sami a kde mají o mé téma nefalšovaný zájem.

To, co jsem se o aktivitách školy dozvěděla od paní ředitelky a její zástupkyně, mi vyrazilo dech. Viděla jsem složky jednotlivých projektů plné fotografií. Děti dobře rozumí a hovoří anglicky i s rodilými mluvčími, poznávají svět pomocí her, jichž jsou účastny přímo, ne jen virtuálně. Do mnoha školních aktivit se zapojují jak rodiče, tak i ostatní obyvatelé vesnice. Uvědomila jsem si, že když se sejdou kvalitní pedagogové, mohou dát i dětem, které nežijí „v centru dění“ dobrý základ do života. Žáci jsou povzbuzováni, aby šli za svým cílem, cítí možnosti, které je v budoucnu čekají.

Na rozloučenou jsem dostala čaj a sirup z léčivých bylinek. Další dárek, který mi tam dali, aniž by o tom věděli, byla možnost alespoň malým zlomkem přispět do jejich barevné výukové mozaiky a dopřáli mi seznámit se s dalšími bezvadnými dětmi.

Lidé se tak rádi vztekají nad politikou a vyhledávají všechny špatnosti světa, aby měli na co vduchu i nahlas nadávat! Neříkám, že máme rezignovat, nechat si všechno líbit, nebo předstírat, že žijeme v ráji. Kdo však chce, umí si důvody k radosti ze života najít i na  místech, kde by je nejméně očekával. Proč si naše bytí nezpříjemnit, když je to tak snadné...

perex2.jpg

 

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak