Od Partie k parte

neděle 31. leden 2010 13:51

Na Primě právě běží nedělní Partie. Politici dvou znepřátelených stran, které to s námi samozřejmě myslí dobře, jsou nepřesvědčiví v tom, že se opravdu snaží snížit státní výdaje. Alespoň pro 88% diváků, kteří byli ochotní utratit svých deset Kč za SMS ve tvaru NE.

Debata, byť modř studia je mi blízká, mě unavuje. A tak hledám v paměti svého PC. Tzv. tapetování tu není populární činností, přesto mně promiňte předat i vám jeden z anonymních e-mailů, který jsem měla důvod nesmazat a uložit:

„Milá přítelkyně, milý příteli,

s hlubokým smutkem v duši vám oznamujeme úmrtí našeho drahého přítele, který se nazýval ZDRAVÝ  ROZUM...

hroby.JPG

Přežil mezi námi dlouhé roky...

... a nikdo přesně neví, kolik měl let.

Údaje v matrice, kde byl zaregistrován, byly dávno skartované.

Dnes už na něj jen vzpomínáme. Dával nám dobré životní rady, třeba:

„Komu se nelení – tomu se zelení!“

„Nečekejte vše jen od druhých!“

„Za své vlastní chyby si neseme svou odpovědnost!“

A mnoho dalších...

kopretiny.JPG

Zdravý rozum žil vždy jednoduše a respektoval taková fakta, jako:

„Neutrácej víc, než kolik máš“,

Nebo výchovná pravidla:

„Za dítě rozhodují ti, kteří za něj zodpovídají – jeho rodiče“.

Bohužel, zdravý rozum začal ztrácet půdu pod nohama. Rodiče začali totiž napadat a osočovat učitele, kteří se pokoušeli naučit jejich děti dobrým mravům, obyčejné hygieně, slušnosti a ohleduplnosti!

komin.JPG

Stav zdravého rozumu se velice zhoršil. Dozvěděl se totiž, že ze zaměstnání vyhodili kantora, který si dovolil napomenout hrubě a sprostě se vyjadřujícího studentíka. Způsobil tím prý totiž „omezování vyvíjející se osobnosti“ a „sebevyjádření“ dítěte. Nesmí si dovolit hodnotit chování dítěte a vůbec už ne cokoliv někam poznamenat (osobní data) nebo podávat informace o zcela surových činech, které ve škole vyvedly jejich ratolesti.

kytky.JPG

Nakonec Zdravý rozum ztratil chuť do života když zjistil, že o zloděje, mafiány a kriminálníky je lépe postaráno, než o jejich oběti.

Další morální  rány zdravý rozum dostal, když „nezávislí soudci“ a „spravedliví úředníci“ rozhodli, že je velmi trestuhodné bránit se ve svém vlastním domě, obchodě nebo podniku proti zloději nebo násilníkovi, protože útočící kriminálník se může chudák cítit ohrožen neúměrnou obranou napadeného!

kohoutek.JPG

Zdravý rozum nadobro ztratil jakoukoliv chuť do života, když se dozvěděl, že žena, která si do vysokého věku neuvědomila, že šálek horké kávy může pálit a být horký a která si nešikovně vylila pár kapek na nohu, zažalovala výrobce kávovaru o miliónové odškodné a dostala jej!

Smrt Zdravého rozumu se dala čekat.

Nejdříve zemřeli jeho rodiče Pravda a Důvěra.

Pak zemřela jeho manželka Diskrétnost.

Někam se ztratila dcera Zodpovědnost a syn Slušnost.

Zato zůstali tři následovníci:

„Znám svá práva!“

„To je chyba jiných!“

„Jsem obětí téhle společnosti!“

Na jeho pohřbu nebyly davy. Neexistuje totiž dost lidí, kteří by jej vůbec znali. Vlastně si málokdo všimnul jeho odchodu.

Ale pokud máte tušení, co to byl Zdravý rozum, pokud si na něj ještě vzpomínáte a pokud chcete oživit jeho vzpomínku, udělejte aspoň málo:

Upozorněte přátele na úmrtí Zdravého rozumu!“

kufr.jpg

 

Tady končí obíhající mail. Při jeho přepisování mě do očí praštil fakt, že rodinní příslušníci Zdravého rozumu jsou všichni, bez ohledu na pohlaví, rodu ženského! Chtěla jsem vyvodit nějaké pozitivní moudro o nás ženách... Leč když jsem chtěla poukázat na špatné vlastnosti rodu mužského, byl to tvrdý oříšek. Vždyť i závist, zášt, zlost, zbabělost, nenávist, podlost patří rodu našemu!

Vězte pánové, že vás zdobí cit, soucit, vděk (ale pozor na nevděk!).

Myslím, že většího efektu, než je přeposílání hromadné internetové pošty, dosáhneme, budeme-li naše děti a vnoučata vychovávat ve šlépějích výše zesnulého. Sami ovšem musíme jít příkladem. Je to těžké, ale nevzdávejme to! Já možná dokonce přestanu sázet Sportku, protože zdravý rozum mi říká, že stejně nevyhraju...

 

 

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak