Bosou nohou na stupeň vítězů

středa 24. únor 2010 11:16

Nebojte se, mně opravdu nepřísluší psát o olympiádě. O zimní už vůbec ne, neb jsem naprostý ignorant všech zimních sportů. V době, kdy celou naši zemi zahalila sněhová pokrývka, utíkám do městských lázní a když v bazénu zavřu oči, můžu si, při mojí obrovské obrazotvornosti, představovat, že se mé tělo noří do vod oceánu. Dnešní článek přesto bude výjimečně sportovní...

Žádná sportovní klání běžně nenavštěvuji. Fotbal mě neláká, zvlášť poté, co naše město zaplatilo desítky milionů do nového trávníku a další tribuny, o které se vědělo, že bude zet prázdnotou, ale předepisovala ji nějaká ta UEFA a FIFA či co, aby se u nás mohla hrát 1. liga. Když jsme vše splnili, spadli „jsme“ (já teda rozhodně ne!), do ligy druhé a tam je, myslím, úplně fuk, kolik sedadel při utkání máte.

Na hokeji jsem byla jedenkrát, to abych na vlastní oči uviděla luxusní sky boxy i VIP salonky, v nich pak o přestávkách hodující a mudrující VIP diváky. Je fakt, že davovému šílenství jsem tehdy podlehla a fandila s plným nasazením. Pro jednou ale stačilo.

Lyžovat mě v mládí nenaučili, na výbavu a zaplacení školního týdenního výcviku v naší rodině nebyly finance. Umím ale sáňkovat a koulovat se.

Přejdu ke sportům teplomilným a tělocvičnovým. Jako dítě jsem chodila do Sokola a do gymnastiky. Citliví čtenáři prominou, ale tehdy mi opravdu nevadil pach šaten a žíněnek, ani nakřídované ruce při cvičeních na bradlech. Naopak, dodnes je to jedna z vůní mého mládí.

Moje dcery se v tomto směru nevyvedly. Po vzoru svých rodičů jsem je do ničeho nenutila, případné kroužky si vybíraly samy a sportům se tak naprosto vyhnuly.

Mám vnoučka. Jako prvňák začal vloni v září chodit do atletiky. Ze svého prvního opravdového závodu, kterého jsem se ke své velké lítosti nezúčastnila, přinesl  stříbrnou medaili. Včera jsem se vybavila fotoaparátem a plna očekávání jsem šla sledovat jeho druhý závod a můj divácky první atletický (krajský) přebor. Náš Áďa soutěžil v nejmladší kategorii a stejně jako všichni ostatní ve třech disciplínách. Myslím, že jsem si královskou atletiku, která mě vždy na TV obrazovce nechávala chladnou, v reálu užila a dokonce jí propadla. Fandila jsem, radila, fotila a .....gratulovala!

Došlo na vyhlašování vítězů. Můj vnuk získal bronz za běh. Dmula jsem se pýchou. I má dcera samozřejmě. Leč ona je větší pragmatik a tak po opuštění „bedny“ byl malý ogara maminkou donucen vyměnit chlapsky promočené ponožky, ale než jsme se vzpamatovali, slyšíme vyvolávat jeho jméno znovu. Čekala jej stříbrná medaile za skok daleký. To přídavné jméno samozřejmě výkon  žáčků staví do jiného světla, než jaká byla realita. Já bych ho jednoduše pojmenovala jako skok do písku. Ale zpět do děje. Všechny hlavy se otáčejí kolem dokola, jméno zaznělo podruhé, a tak se Adam mamince vytrhne, prodírá se mezi malými sportovci a pak hrdě kráčí, stoupá na stupně vítězů, na jedné noze ponožku, druhá tlapka zůstala bosá. Tělo od pasu nahoru se dme pýchou, směrem dolů je možné pozorovat, kterak noha nohu kryje...

nohy.jpg

Ale radost a hrdost zvítězila nad studem.

stribro.jpg

A kdybych i já nebyla hrdá, nenapsala bych tento článek. Sportu zdar a atletice obzvlášť!

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak