Vzorek a vzor, aneb není pátek jako pátek

pátek 12. březen 2010 11:10

Tomase Dvoraka byste mozna nepoznali...

Minulý poslední pracovní den jsem měla nabitý nevšedními událostmi. Původně jsem chtěla hned po poledni vyrazit mimo republiku, ale všechno bylo jinak.

Kdo si vzpomene, jak jsem na těchto stránkách chválila velkoořechovskou školu, ten pochopí, že jsem zgruntu změnila svůj program, když přišlo nové pozvání. A nebylo ledajaké. Považte, že se tam mělo konat okrskové kolo recitační soutěže! Ty tam jsou doby, kdy „vesničané“ jezdili desítky kilometrů do města téměř za vším. Jasně, chcete-li mléko za deset Kč a rohlík za devadesát haléřů (ale pozor, musíte jich nakoupit pytel, aby se to vyplatilo), na vesnici nepochodíte. Máte-li schopné kantory, přijde nejen hora k Mohamedovi, ale taky Zlíňáci pěkně časně ranním autobusem přednášet básničky k vám.

Já naštěstí mám své malé autíčko a i když bych se recitovat nestyděla, pozvaná jsem byla jako porotce. O mně ale článek není, ani nadpis se mě netýká. Vzorem pro malé i velké soutěžící byl opravdický básník. Vím, děti, které se dokáží zcela dobrovolně naučit mnohdy velmi dlouhou báseň a s ní předstoupit před své spolužáky, pak dokonce před cizí děti a dospělou porotu, nejsou vzorkem všech školáků. Ty, které se dostaly do okrskového kola, jsou však vzorkem možná tisíců českých dětí, které mají cit pro verše i pro knížky psané v próze. A postaví-li před ně paní učitelky živého básníka, který bydlí a tvoří u nás ve Zlíně, děti to utvrdí v užitečnosti a smysluplnosti jejich počínání. Břetislav Kotyza není žádný suchar a tak je dokázal podpořit a motivovat a zvýšil jejich hrdost při předávání cen vítězům, kteří postupují do kola okresního.

  basnik1.jpg

http://zsvelkyorechov.webnode.cz/

To ještě není všechno. V ten den večer se můj šestiletý vnuk zúčastnil 12. mezinárodního atletického mítinku v Otrokovicích. Nominoval se výsledkem v minulém závodě, o kterém už jsem se zmínila. No co, řeknete si. Ale jen do té doby, než se dozvíte, že v ten samý čas, pod stejnou střechou a na stejném mítinku závodil Roman Šebrle a své svěřence sem doprovodil Tomáš Dvořák! Vracím se k dříve napsanému. Závodící děti z atletických přípravek také nebyly vzorkem všech malých školáků, ale jen těch, kteří se chtějí ve volném čase namísto sezení u počítače hýbat v hale nebo venku na hřišti. Za úžasné považuji to, že je organizátoři pustili vedle dospělých a malé vítěze pak také na stejnou bednu. A taky to, že jim umožnili závodní setkání s velkým vzorem, který je určitě bude motivovat natolik, že se nezačnou jen tak zbůhdarma poflakovat po ulicích, ale budou na sobě pracovat.

Sebrle1.jpg

I když tuším, že se díky tomu pátku nikdo ze školáků nemusí nutně stát básníkem, profesionálním recitátorem či mistrem světa v desetiboji, věřím, že v mnohých z nich tato setkání zanechají pozitivní stopu do konce života. Na některé "maličkosti" se nezapomíná.

P.S. Pro odlehčení jeden moment ze závodů. Děti z přípravky háží raketkami. Za nás bývaly „krikeťáky“, dnes je to pro mě laika gumové cosi s ocáskem. Boj probíhal, porotci naměřili hody i kousek přes dvacet metrů. Vedle se rozcvičuje Šebrle, sehne se, zvedne raketku a hodí. Sudí hlásí 17 metrů. Nic moc. Nepřemýšlela jsem nad tím. Pak stojím s foťákem těsně vedle, když přiběhne mistr světa znovu, vezme další raketku a rozpřáhne se. Přeletěla celou halu a dopadla na jejím konci úderem do žíněnek opřených o stěnu. Zíraly děti, zírala jsem já a jen ten několikanásobný mistr světa v ten moment možná věděl, že v tom byla symbolika. Dnes máte sílu na dvacet metrů, za dvacet let možná na dobytí atletického světa!

Sebrle3.jpg

/No řekněte, pánové, nestojí mu ta dřina za několik podepsaných pupíků?!/

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak