Kaap Agulhas

úterý 13. červenec 2010 07:18

Víte, co je na tak malé skupině nejlepší? Že se vždycky všichni na všem dohodneme. Katka, která  za ta léta tady zná každý kámen (a hospůdku), přijde s návrhem, my se na sebe podíváme a jako jeden muž zvoláme: „Jdem do toho!“ Funguje to a s odstupem času můžu říct, že nám to vydrželo až do konce cesty.  

5. den (28. 3. 2005)

Ráno pakujeme bágly a odjíždíme z Cape Town. Je to město krásné a i přes dvoji velikost působí velmi čistě a upraveně. Je rozprostřeno kolem stolové hory a i pro Evropana působí opravdu civilizovaným dojmem.

Katka navrhla, ať v našem autě den po dni cirkulujme, aby nikdo z nás nebyl zvýhodněn, nebo naopak znevýhodněn. Helenka rezolutně prohlašuje, že ona už má svoje místečko na pravé straně zadního sedadla a rotovat nemíní. Nestojí ani o přední sedadlo spolujezdce. Nebylo se co divit. Helenka je každým coulem (a pomalu 60 let!) knihovnicí. Na každou svou výpravu je perfektně vybavená tiskovými materiály, které měla od prvního dne pěkně po knihovnicku uspořádány v kapsách sedadel. Při dlouhých přejezdech doplňovala „řidičku“ Kateřinu a ze svých okopírovaných a oskenovaných reálií nám předčítala.

Zastavili jsme ve vinném obchodě a já si samozřejmě kupuji červené.

 dum.jpg

Máme namířeno do Hermanus, kde prý bývají vidět a hlavně slyšet velryby. To je mi podobné, že teď není jejich čas. Ale přesto stálo zato tam zastavit, projít se po pobřeží a pozorovat mohutné tříštící se vlny na skalách a neuvěřitelná hejna motýlů nad trávníkem.

 daman.jpg

Fotíme damany na straně jedné a nádharný dům jen přes cestu. Zvědavost mi nedá a spolu s Lenkou si kupujeme bitong – sušené maso. Vybíráme si (předstíráme, že tomu náramně rozumíme) jeden ze zavěšených kousků a ten nám prodavačka ve zvláštním „kráječi“ nastrouhá na tenké plátky. Jinak bychom ho nepožvýkaly. Zas takové hrdinky jsme nebyly a vybraly si „jen“ hovězí. Moc nám chutnalo.

Bágly skládáme v Birhenhead Lodge a přejíždíme na Střelkový mys, anglicky Cape Agulhas, afrikánsky Kaap Agulhas, nejjižnější bod afrického kontinentu.

majak.jpg

Po zaplacení vstupného lezeme po dřevěných kolmých žebřících nahoru na maják. Pak pokračujeme pěšky k místu, kde se stýkají dva oceány. Pro mě, teplomilného živočicha, je radostným zjištění, že teď už se na svých cestách budeme pohybovat podél teplého Indického oceánu a směrem na sever, což je v tomto případě směrem k rovníku a teplíčku!

strelkovy.jpg

Sluníčko hřeje, oceány jsou modré, pouhým okem nerozeznáte rozdíly. Jsem TADY a dávám to domů vědět SMSkami.

sms.jpg

Jen málo koho to zajímá. Snad jen pár kamarádek, že bych je na prstech jedné ruky spočítala. Opět emoce a nějaká slza dojetí. Při mé nátuře nebude asi poslední.

Odjíždíme pro změnu do moravské vesnice Elim. Založili ji dva misionáři, moravští bratři. Obcházíme krásný bílý kostel

kostel1.jpg

a procházíme se opravdu výjimečnou (na poměry africké) vesnicí.

elim1.jpg

Úhledné domky podél cesty v nás vzbuzují dojem, že jsme u nás doma. Na zápraží ovšem sedí černí pantátové a běhají tu malí černí kluci.

elim2.jpg

Dokonce potkáváme mladý pár s dětským kočárkem (pozn. po pěti letech – byl to jediný kočárek, který jsem kdy v černé africe viděla, nepočítám-li golfáče na klinice v Asco). Vždycky všechny malé děti jsou přepravovány na maminčině boku nebo zádech. Vracíme se vesnicí a oslovuje nás muž, který nám nabízí ukázat vnitřek kostela. Když se dozvídá, že jsme z České republiky, rodiště zakladatelů farnosti, je dojatý.

oltar.jpg

Kostel má sněhobílý interiér bez jediného kříže. Ten si prý nosíme každý sám v sobě, není třeba dalšími na očích připomínat pozemské utrpení. S touto myšlenkou se ráda ztotožňuji.

varhany.jpg

Ještě chceme stihnout Danger Point, ale je zde brána a ta už je zamčená. Minule tu prý ještě nebyla. Vracíme se. Majitel lodge nám připravil výborné steaky.

 

6.den(29.3.2005)

Vyjíždíme v 7,30 hod. Nikdo z nás nemá chuť na výlet za bílými žraloky, proto jen zastavujeme v zátoce městečka Gansbai a prohlížíme si klece na potápění. Je to místo s největším výskytem velkých bílých žraloků na světě. Tak tady se točí všechny ty filmy o strach nahánějících predátorech! Zjišťuji, že jsem foťák i kameru zapomněla ve skříni. Dobrá životní zkušenost – kočujete-li z místa na místo tak, že každou noc uléháte v jiném pokoji a jiné posteli, nezabydlujte se do skříní a nočních stolků. Stejně máte oblečení permanentně zmuchlané a denně přehrabované a jedna noc ho nevytrhne, či spíše nevyžehlí... Hodnotné věci, kterými pro mě, jen tak mimochodem, jsou i šminky, zásadně do nábytku neukládejte! Naštěstí jsme to zpátky neměli daleko a naši expedici jsem příliš nezdržela.

Před sebou máme tříhodinovou jízdu přes hory Little Karoo, projíždíme městem Ladysmith do Kalitzdorp, což je vinná farma na portské. Ochutnáváme tři druhy, všichni něco koupíme. Já dvě láhve. Kdybych jen tušila, jak bude výborné, rozdala bych svršky a předimenzované zásoby kosmetických přípravků a do batohu uložila těch lahví mnohem víc.

Odjíždíme do Outshorn na pštrosí farmu. Na tomto místě text vynechávám, neb jsem vám o mojí jízdě na pštrosovi psala v článku http://novackova.bigbloger.lidovky.cz/c/106633/Milovnikum-zvirat-vstup-zakazan.html

P.S. Pokusila jsem se trošku zvětšit, resp. méně zmenšit fotky. Pokud je započaté tempo (á zhruba dva dny) pro čtenáře příliš rozvláčné a neúnosné, napište. Nebudu text tak kouskovat fotkami. Zatím se vlastně nic moc afrického neděje. Safari v našem evropském podání nás teprve čeká a to pak bude nářez obrázků!

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak