Zelené pahorky africké

neděle 18. červenec 2010 10:55

10. den (2. 4. 2005) Konečně ráno. To byla noc! Vstáváme v šest, venku je zima jak v Lesothu (furt lepší než na Sibiři) a celou noc poprchává. V naší noclehárně sociální zařízení nemáme, ale stačí přeběhnout do koupelny v hospůdce, kde teče teplá voda a já se můžu osprchovat a ohřát. Snídáme, co který batoh dá a pak čekáme u hořícího krbu na odvoz. Vyzvedl nás jiný řidič i to auto je jinačí. Vracíme se zpět do Himeville, kde zůstala naše Toyota. Je mlha a nevlídno.

Cestu déšť do rána rozbahnil. Řidič je moc zvídavý, vyptává se, odkud jsme, jaké je naše národní jídlo atd. Přeložili jsme batohy a okamžitě vyjíždíme směr Kamberg.

auto.JPG

/Tak vypadalo auto, které nás svezlo dolů/

Sánské kresby, na které jsme se těšili, tedy máme vidět v dešti. Naše černá průvodkyně v KwaZulu-Natal má sukni a holé nohy(!), nad hlavou deštník. V teniskách nám čvachtá, samozřejmě máme dlouhé kalhoty a bundy. Batoh je celý mokrý, ale to neřeším. Cesta nahoru ke skalám vede malebnou a tichou krajinou.

stran1.jpg

Nikde ani živáčka, jen sem tam zurčí potůček. Zastavujeme u vodopádu. Svou velikostí by jinde moc pozornosti nevzbudil, ale v této mysteriózní krajině má zvláštní sílu. Pod převisem jsou slabě zřetelné malby. Ještě dnes prý sem přicházejí šamani, aby na tom magickém, dávnými předky vybraném místě, načerpali novou energii.

vodopad.jpg

Beze slov a s pokorou, jakou člověk cítí v chrámech, synagogách či mešitách pokračujeme dále nahoru. Stále hustě mrholí. Dívka s deštníkem nás přivádí k plotu pod skalní převis. Odemyká a od sánských maleb a jejího výkladu nás dělí už jen pár desítek metrů.

kresba1.jpg

Dominují na nich velká zvířata – zdroj obživy, také šamani jsou velcí, zvláště jejich hlavy. Zato bushmani se svými šípy jsou jen drobnými štíhlými postavičkami.

kresba2.jpg

Dolů jdeme hodně rychle, i když já bych se tak ráda kochala krajinou. Mám ji pod sebou jako na dlani a zaostávám za naší mrňavou skupinkou.

stran2.jpg

prothea.jpg

/Všudypřítomná prothea/

Je nám zima a na toaletách se snažíme převléknout do něčeho suchého a teplého. V obchůdku se suvenýry jsme jedinými návštěvníky a necháváme si uvařit horké kafe. Kupuji sánské kresby na ručním papíře, které tu nabízejí jako přání s obálkami. Chci je darovat a nechat zapaspartovat.

kytky.JPG

Odjíždíme do Pietersmaritzberg. V obchodním centru večeříme gyros v pitě a odjíždíme se ubytovat. Naše dnešní zážitky i s tou nepřízní počasí opět „předčily naše očekávání“ až do té doby, kdy se dozvídáme, že v místě našeho plánovaného noclehu je plně obsazeno. Doporučili nám, ať zkusíme štěstí ve vedlejší ulici, prý tam zavolají. Už je tma a my vjíždíme na dvůr, kde nás vítá milá běloška a zve nás dál. Majitel domu už převléká postele. Paní je tu prý jen na návštěvě. Muž vypadá jako bohém a žije zde jen s afghánským chrtem. Necháváme Helence samostatný pokoj. Já s Lenkou rozvěšujeme promočené věci kde se jen dá (ono těch možností popravdě moc není), ale je nám jasné, že do rána nemají šanci uschnout. Máme celý dům pro sebe. Nad bíle povlečenými peřinami mi visí hráškově zelená moskytiéra, je to úžasné ubytování a po Sani Passu přímo nadpozemské! Opět ta houpačka, střídání nepohody s pohodou, sucha a mokrého chladna, únavy a odpočinku, provizoria a komfortu. A tolik toho máme ještě před sebou!

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak