Je libo pasové foto?

úterý 20. červenec 2010 07:11

Klamala jsem vás, vážení čtenáři. Ta fotka napravo u profilu, to je kamufláž. Nastal čas, abyste poznali pravou tvář vaší africké dopisovatelky. Někteří jste mě na safari už potkali a tak se vám svou pasovou fotografií jen připomínám. Přeji příjemné počtení dalšího dílu... 

13. den (5. 4.2005)

Hned ráno jdeme s Lenkou na průzkum a objevujeme obchůdek s textilními batikami, které se mi tolik líbily už v Kapském městě. Nakupujeme a prodavač je velice šťastný, jak mu nečekaně začal den. Náš den pokračuje cestou do Swazijska.

Prohlížíme si budovu parlamentu, která je společná i pro senát. Asi je to praktické, protože veškeré funkce zde zastávají členové královské rodiny. Vždyť sám pan král (od 25.4.1986 – Mswati III.), kterého jsme viděli na mnoha obrovských fotografiích v muzeu, prohlašuje, jak je jejich království (rozuměj absolutistická monarchie) demokratické! Průvodce nás zavedl do zasedací místnosti a já mu dávám svou rozmoklou vizitku pro případ, že by někdo z jejich „vlády“ měl cestu do ČR a chystal se navštívit zlínskou radnici.

parking.jpg

Zastavujeme se na parkovišti a s "velkým respektem" obdivujeme cedule vyhrazující parkovací prostory jednotlivým ministrům, resp. bratrům, švagrům, strýcům, bratrancům a dalším mužským příbuzným pana krále. 

skanzen.jpg

Malá shrbená průvodkyně nás vede do skanzenu několika chýší,

kostel.jpg

pak do kostela a na věž.

interier.jpg

Za plotem chudé chatrče, na druhé straně honosný vládní památník...

muzeum.jpg

Rádi odjíždíme do rezervace Mlilwane.

hostesky.jpg

 Hned u vrátnice jako hostesky na nás čekají dva pštrosi. Vystupujeme z auta k jezírku, u kterého je na výletě třída malých školáků.

zirafa.jpg

A za zády se nám pak objeví naše první žirafa! Fotíme ji ze všech úhlů, ještě nepřemýšlíme o tom, že jich máme za pár dnů potkávat spousty. V kempu nás překvapila malá prasátky, která když žerou trávu, klečí na předních nožkách.

impala1.jpg

zebry.jpg

/Zebry jsou velmi fotogenické a jsou si toho zřejmě vědomy. Pózují profesionálně a zadarmo!/

pakun.jpg

/Pakoňovi je zas úplně jedno, že moc velkým fešákem není/

impala2.jpg

/Na impalách jsem vždycky mohla oči nechat. Vidíte ten tón v tónu?/

Odjíždíme do svíčkárny. Vypadá jako některá z našich chráněných dílen. Rozdíl je v tom, že tu nevidím žádné formy. Všechno se tu šoulá a tvaruje rukama! Dokonce sloni. Pár malých svíček, vajíček s africkými motivy, kupuji jako dárečky. Lenka s Helenkou na trhu nakoupily spoustu dřevěných masek a figurek, já pro takové věci doma nemám uplatnění.

svicky.jpg

/Tady žádnou "fádní" impalu nenajdete. Na čem šetřila matička příroda, to dopřejí slonům, hrochům a podobné havěti šikovné ruce a bujná fantazie dospělých zaměstnanců svíčkárny/

Pokračujeme na hranice Mozambiku. Je tu strašná spousta lidí, platíme 25 dolarů za víza. Celou hodinu sedíme na obrubníku a čekáme. Jak krásně na duši nám bylo ve dnech minulých v tichu přírody! Tady všude špína a ta pokračuje i podél cesty. Krajina je placatá až do Maputo. V badpeckers se ubytováváme všichni v jednom pokoji s patrovými postelemi. Alespoň na večeři jsme se domluvili naproti v indické restauraci, kterou nám Katka doporučila. Je poměrně luxusní a jídlo je výborné.

 

14.den (6.4.2005)

Už se stalo folklórem, že se zase probouzím v šest hodin jako první. Ve společné kuchyni si vařím kafe a těším se, jak si s ním sednu na terásku pod papájový strom,

papaja.jpg

ale na noc je zamčená a ten, kdo má klíč, má narozdíl ode mě i noc. Snídám jogurt a dva banány, je konečně nádherný teplý den. Ukládáme bagáž do auta a jdeme pěšky do města. Je hnusné, postsocialistické.

marx.jpg

Fotím se na třídě V. I. Lenina i K. Marxe. Špína na ulicích, lidé jsou dotěrní jako obchodníci v Egyptě. Jdeme se podívat na nádraží.

nadrazi.jpg

/Na plánech výstavby nádražní budovy je prý mimo jiné podepsán i sám Eifel/

Bída, lidé nastupují do nákladních vagónů. Na hlavách nosí všechno možné, dokonce bedny s coca-colou.

peron.jpg

Na tržnici - smradlavé, špinavé a plné much nakupuji kešu ořechy. Ráno jsem vyměnila 15 dolarů za 290 000 mozambických. Známka na pohled stála 58tis., káva se zákuskem 35tis., ořechy 130tis. Na oběd jdeme ucaprtaní z prohlídky města a krátkou procházkou se snažíme kolem pobřeží dostat k oceánu. Nejde to, všude plot a nepřístupné hotelové pláže. Tak aspoň poobědváme seafood – grilované kalamáry, krevety a k tomu hranolky. Je to výborné a mají točené pivo! Po obědě dokonce miska teplé vody s citrónem na opláchnutí rukou. Venku přešlapují prodejci, jsou vlezlí a otravní jako byli ti na tržišti po cestě sem. Přesto jdu koupit pro sebe malou dřevěnou sošku, která je tak typická pro Mozambik. Nikde jinde jsem takovou neviděla.

Jsme rádi, že už tu dlouho nebudeme, protože na hranice to máme pouhých sto kilometrů a to je pro nás (Katku za volantem) hračka. Celník je na mě kupodivu příjemný. Při vjezdu zpět do JAR to vypadá beznadějně, všude davy Mozambičanů, ale Katka to nějak zařídila a jedeme kousek dál. Tam musíme vystoupit a projít bedýnkou s dezinfekcí. Brzy jsme v dalším nocovišti „Spice of life“. Je to tu příjemné, dokonce mají dva psy. Peru první "velké" prádlo, venku je natažená šňůra i s kolíčky. Máme s Helenkou a Lenkou jeden pokoj a vlastní koupelnu! Ve společné kuchyni vaří nějaký muž a tak sedám na čtvrt hodiny k internetu, abych odepsala na maily. Ještě stihneme zajet do samoobsluhy na nákup. Večeřím avokádo, rohlík a rajčata.

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak