Milý Ježíšku,

sobota 30. říjen 2010 17:50

kroutíš nevěřícně hlavou, že právě já Ti letos píšu jako první ze všech nedočkavců. V minulosti mě moje rodina obvykle bombardovala výzvami, abych se konečně vymáčkla a svoje tužby hodila na papír. Už pár let svůj dopis pro Tebe nestrkám doma za okno, ale předávám jej dcerám. Asi mají u nich nějaké sběrné místo pošty do Nebe.

Ty víš nejíp, jak moje každoroční přání začínala sebekritickým přiznáním, že ne vždy moje počínání a myšlenky byly na jedničku s hvězdičkou (někdy jsem byla trošku líná), ale nekradla jsem a nelhala. Pak následovával výčet většinou potřebných a finančně nenákladných dárků, které by pod stromečkem rozjasnily moje čím dál víc monitorem opotřebovaná očka.

Letos zkrátím úvod, zato vypíchnu důvod. Potřebuji nutně, ale fakt nutně, peněženku. Už žádnou nemám. Od včerejška. Zmizela i s obsahem. Po tom, co jsem ztratila žeton na vozík do samošky, zůstala mi u klíčů alespoň ta jedna pětikoruna, která jej nahradila. Teď si myslíš, že jsem nepořádná, že? Hm, máš pravdu. Přidám tuto nectnost do úvodu příštího dopisu. Letos už se na začátek vracet nebudu (to je ta shora přiznaná lenost).

Jenže tu peněženku jsem jen tak neztratila, ona mi byla ukradena! Přímo v práci. A nejen peněženka s platebními kartami (a taky všemi těmi věrnostními, co jich má ženská tolik, že má problém najít v obchodě tu pravou, která jí načte jakési body, jež ona stejně nikdy nezúročí, neb si nepamatuje jak). Z tašky položené na židli v kanceláři za prodejnou mi bylo odcizeno taky pouzdro s plastovými přihrádkami na doklady. Samozřejmě plné. Přebýval v něm můj řidičák spolu s občankou, taky techničák se zelenou kartou.  S nimi sousedily další a další průkazy. Až teď si uvědomuji, kolik jsem jich jako pojištěnec, člen či dárce sesbírala.

Zloději byli fikaní. Přišli ve skupině. Tři tmavovlasí čerstvě oholení a čistě oblečení pánové hovořící slovensky se mi rozprskli do od sebe nejvzdálenějších koutů knihkupectví. Za rohem od vchodu do kanceláře dva z nich upoutávali moji pozornost, zatímco slečna, která budila dojem naprosté odlišnosti od těch tří, si to namířila ke kuchařkám vedle kanceláře. Hlavou se mi honilo, jestli ti čtyři k sobě vůbec patří. Co ti budu povídat - je to jak si myslíš. Jeden pak přinesl k pultu dětské leporelo, já se jim v duchu omluvila za svou podezíravost, knížku jim zabalila, za tržbu poděkovala a slušně se rozloučila. Prý „nashledanou“.

No a když jsem večer zamykala prodejnu, zdála se mi má kabelka nějaká nezvykle lehká... Ještě že má vetchá paměť funguje na čísla a všechny PINy nosím v hlavě. Tak Tě, milý Ježíšku, ještě jednou  prosím o ten jeden dárek. S "blbou" náladou jsem si už poradila sama. Slunko a zlatavé listí v lese mi při procházce dalo zapomenout, jaké jsem trdlo.

Tvoje životem dosud nepoučená (a asi nepoučitelná) Svatava

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak