Ten dělá to a ten zas tohle

pondělí 13. prosinec 2010 23:59

Pamatujete na Werichovu agitku?  

Tady je tesař, klempíř, zedník
a ten co otesává kameny je kameník.
A tady služka, oráč, kamnář,
ten, když se umeje je k nepoznání kominík
Ten dláždí ulice, ten kove podkovy,
ta krmí slepice, ta peče cukroví.
Ten umí to a ten zas tohle,
a všichni dohromady udělají moc...

Tak by to snad mělo i být, ne? Spisovatel by měl knížky psát, vydavatel vydávat, knihař vázat, knihkupec prodávat a knihovník půjčovat. Co (všechno) by měl dělat „kraj“? Mám na mysli krajský úřad, samozřejmě. Zákon 129/2000 Sb. o krajích pochopitelně neřeší detaily. Pokud se zmíněný úřad rozhodne, že sám o sobě vydá knihu, měl by část nákladu, kterou nepotřebuje pro vlastní prezentaci, prodat koupěchtivým občanům. Zní mi to logicky, vám taky?

A co by měl udělat dobrý knihkupec, když se na něj začnou zákazníci obracet s dotazy, kdy že bude mít v prodeji tu novou publikaci „Putování časem Zlínským krajem“? Vezme do ruky telefon a začne bombardovat úředníky, kteří sice informaci do regionálního tisku vypustili, ale nikdo z nich zatím neví, „kam s ní“. Máte-li štěstí, po pár dnech se dozvíte, že publikace dostane do prodeje (čtete dobře) krajská knihovna. A samozřejmě nějaká ta „íčka“ po kraji.

Jak vysvětlit zákazníkům, že budou muset od vás s prázdnou odejít, použít pro ně nejpřijatelnější dopravní prostředek a zajet si do krajského města, protože role se zřejmě mění? Když knihovny budou knihy prodávat, možná my, knihkupci, dostaneme grant, abychom mohli začít půjčovat. Máme to výhodu třeba oproti řezníkům! Těm by kus flákoty v téměř původním stavu těžko kdo vrátil...

Zákon 106/1999 Sb. osvobodném přístupu k informacím by mi určitě umožnil dozvědět se, jakým nákladem kniha vyšla, na kolik Kč ten počin daňové poplatníky přišel a zda někdo přemýšlel o návratnosti při takovém způsobu (ne)distribuce směrem ke čtenářům. Ale stojí mi to za případnou vynaloženou energii a čas?

Říká se „co je doma, to se počítá...“ U nás, obchodníků, je tomu naopak. Co se vyrobí (či nakoupí) a prodá, to se počítá. A taky kredit u zákazníků-čtenářů, který roky v potu tváře budujete a pak lehce ztrácíte každou odpovědí „nemáme“... Ó, kéž by krajští ekonomové úřadující v Baťově mrakodrapu byli taky čtenáři BB Lidovek!

http://www.bomba.cz/video/ten-dela-to-a-ten-zas-tohle/

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak