V zimě na sáně, v létě do Saně

pátek 29. červenec 2011 07:33

Až se vám zase bude zdát, že svět kolem vás je hektický, že nic se nedá stihnout, nápady dotáhnout do konce, že všichni lidé jsou jen zištní a stejně jako vy otrávení, neseďte doma. Tak schválně, co ve vás evokuje slovo „SAŇ“?

Pro mě k němu rozhodně patří přívlastek „lítá“. V dětství se s takovou hrůzu nahánějící, navíc minimálně devítihlavou, potvorou utkával Honza v pohádkových knížkách (opravdu, knihtisk už byl v té dávné době vynalezen, ale TV byla ještě v plenkách). Později výraz saň představoval spíše ženu, ať už manželku či tchýni, kterak nejlépe s natáčkami na hlavě a válečkem na nudle vítá svého chotě  za dveřmi bytu.

Udělali jsme si o víkendu malý výlet do míst, kam má noha dosud nevstoupila. Frýdlantský výběžek jsem v hodinách zeměpisu příliš neprožívala, takže jsem měla jen matnou představu, kde ten Bohem, zemědělci i podnikateli zapomenutý cancourek leží.

Shora avizovaná Saň byla až bonbonkem na výletním dortu, jenž měl svůj počátek přímo ve Frýdlantu. Podařilo se mi udělat tam poměrně zajímavé fotky a možná vám je jednou taky předvedu. Když jsem ovšem cestou do Višňové uviděla tyto ukazatele, andelka.jpg

zatoužila jsem se podívat do Andělky, ale mnohem zajímavějším objevem se nakonec ukázala obec Saň.

Měla jsem představu, že se na vjezdu do pohraniční vesnice pouze nechám vyfotit pod cedulí s jejím názvem a že vlastně ani ty natáčky nebudu muset nasadit, aby bylo všem hned jasné, jak k sobě (já a cedule) patříme. Jenže bez varování a bez označení jsme se ocitli v jiném, malebném světě. Jako první jsme uviděli rybník. A ne ledajaký:

molo.jpg

Břehy s citem a láskou upravené a tak jsme nemohli nezastavit u prvního (a vlastně jediného) domku u silnice:

cedule.jpg

Zvědavě jsme prohlíželi rybník, molo i stavení, které spolu s jakýmsi zahradním domkem a úvazištěm pod ním vypadalo že je "občerstvením":

uvaz.jpg

Asi jsem nebyla shledána dostatečně milou, protože mi bylo dopřáno vejít přes udržovanou kvetoucí zahrádku

hospoda.jpg

rovnou do výčepu. A pak už jsme se tuplem nestačili divit. Hospodský, původním povoláním strojař a pak kominík,

deda.jpg

vlastníma rukama vytvořil nejen kamna, ale taky úžasná stínidla lamp, perfektní pěnu s dírkou na mé orosené sklenici piva, taky se "přiznal", že nechal zpracovat erb se všemi náležitostmi s ním souvisejícími. Osada Zahne (které do 50. let říkávali Cány) byla našimi vládními bolševiky (stejně jako např. Zlín) nesmyslně přejmenována na Saň. Dle Wikipedie je v ní evidováno 15 adres a trvale zde žijí pouze čtyři obyvatelé.

capcedule.jpg

Přesto, že je v důchodu, dokáže vám upravit uloveného pstruha, nebo kus pořádného masa. Postavil pec, do níž sází vlastníma rukama uhnětené bochníky chleba.

hodiny.jpg

Nemusíte se obávat, že byste po konzumaci piva pracně hledali toalety. Keramicky zpracované piktogramy jsou tak realistické, že by jejich zveřejnění zde vyvolalo vlnu pohoršení. Zato pohled na dámskou suchou kadibudku vám zprostředkuji s radostí:

wc.jpg

Málem jsme v Sani povídáním s hospodským, kominíkem, klempířem, pekařem, kuchařem, vodákem a dědečkem v jedné osobě zatměli. Co mi však zůstalo utajené, kdy stíhá ten člověk být taky obyčejným českým ubrblaným důchodcem?! 

A víte, že mi nakonec ještě prozradil, že když vyjdeme pár desítek metrů nad jejich krásný dřevěný dům, přeci jen najdu tu ceduli, kvůli které jsem původně přijela?  A není tam sama. Na stejné úrovni jsou obě - začátek i konec obce. Mozek mi to nebral.

oznacniky.jpg

Teď už budu jen držet palce, aby "kominíček" své snahy o úřední přejmenování Saně na Cány dotáhl až do konce. A taky aby měl komu točit pivo, prodávat zmrzlinu, smažit pstruhy a péct výborný chleba. Ať ho ještě dlouho napadají nové sny a vize. Je to prostě jednička!

cislo.jpg

 

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak