Člověk míní, oko mění

neděle 11. září 2011 22:54

Minule jsem se s vámi rozloučila čvachtáním se v jezeře Sainte Croix.  Schylovalo se k polednímu, mokré plavky jsme vyvěsili do průvanu v autě, do džípíesky naťukali "Roussillon" a vyrazili. Když jeden nemusí s čtecími brýlemi na nose a mapou na kolenou urputně sledovat značení silnic a zodpovídat za navigaci řidiče, kochá se samozřejmě výhledy z okna.

To se vám pak lehce stane, že zachytíte něco, co v itineráři vůbec nebylo. Tušíte správně, že moje pravé oko spatřilo něco výjimečného. Vlastně dnes už ani nevím, co přesně jsem uviděla. Zamrzelo mě, že jsme možná přejeli něco moc hezkého a v tom se nám nabídlo poloprázdné parkoviště. Rychlostí blesku jsme stihli zareagovat, odstavit auto a přidat se ke skupinkám lidí směřujících ke společnému cíli. Sami jsme byli zvědaví, kam nás to vlastně dovedou.

Vzduch se tetelil letním vedrem, my urputně šlapali stále do kopce, až jsme se ocitli uprostřed vesničky jménem Moustiers Sainte-Marie, semknuté skalními masívy.

vez.jpg

Už od 12. století jí dominuje románský kostel Notre-Dame-de-l'Assomption. 

Spousta lidí, obchůdky plné vyhlášeného (a drahého) místního fajánsu,

obchod.jpg

ale především úchvatný pohled nahoru do skal, kde na jednom z výběžků stojí kaple Chapelle Notre dame de Beauvoir.

ulice.jpg

Vidíte ji vlevo nahoře schovanou za dvěma zelenými cypřiši. Škoda, že na fotce není zřetelný stříbrný řetěz se zlatou hvězdou uprostřed, kterým jsou oba horské štíty spojeny.

napis.jpg

Počet schodů křížové cesty vám neřeknu. Byla jsem ráda, že jsme ty do hladka ošlapané kameny ve zdraví zvládli (do kaple se prý plahočí poutníci už od 5. stol.).

svaty.jpg

I pohled dolů na střechy vesnice stál za to:

strechy.jpg

A místní zmrzlina samozřejmě taky...

schody.jpg

Ale příště už fakt ten Roussillon!

 

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak