Advent s (lady) remoskou

úterý 6. prosinec 2011 07:16

Pánové, kteří jste se mylně dovtípili, že tento článek bude návodem na vánoční pečení v klasickém českém vynálezu, neodcházejte číst jinam!

Můj původní plán na druhou adventní neděli, kterou jsem chtěla strávit se svou dcerou Bárou, abychom společně oslavily její jmeniny a pak doma v křesle posedět u tradičního TV adventního koncertu, zhatilo pozvání mně velmi milých lidí. Z Brazílie („pravlasti opic“, jak by řekla Charlieova teta) na pár dnů opět přiletěli potomci Jana Antonína Bati. Pro setkání několika českých a jihoamerických přátel nabídli útulné prostředí současní majitelé napajedelského zámku.

batove.jpg

/Pánská část brazilské návštěvy: zleva vnuk Nelson, zprava vnuk Ljubisav a uprostřed jeho syn Bruno/

Vkusná vánoční výzdoba, sobě navzájem milí „staří známí“, už to by mohlo stačit k pocitu krásně prožitého večera.

giomar.jpg

/Vnučka Dolores s dcerou Guiomar. Ta krásná slečna už několik let šéfuje kovbojům na farmě čítající cca 3000 ks hovězího dobytka.../

A teď si představte, že se ve dveřích ještě navíc objeví tři opravdové dámy. Vstáváme se vítat, ale hned ta první je nám představena jako „lady remoska“. Nevěděli jsme, jestli nás šálí sluch, zvláště když jedna z nich se s námi zdraví anglicky. Ovšem té nejvýřečnější, hovořící krásnou češtinou bez jakéhokoliv cizího přízvuku, opravdu říkají lady Milena alias lady remoska. Ještě vás nechám napnuté, proč.

zeny.jpg

Postupně se dozvídáme, že dvě z nich strávily dětství v Čechách a až ve spojeném království se z nich staly nerozlučné kamarádky. Žijí teď na severu Anglie.

Lady Milena Grenfell – Baines,  laureátka ceny "Významná česká žena žijící v zahraničí" (2003), právě cosi kolem muzicírování vyřizovala v Praze, když se dozvěděla, že je v republice její mladší brazilská „kolegyně“, Dolores Ljiljana Baťa Arambasic, která byla poctěná stejným titulem v roce 2007. Obě se tehdy setkaly při slavnostním ceremoniálu. Ocenění uděluje Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů ve spolupráci se senátní komisí pro krajany a je určeno ženám českého původu, které dosáhly mimořádných výsledků v nejrůznějších oborech lidské činnosti.

A jak se ta vitální stará dáma rozpovídala, zjistili jsme, že před námi sedí  tzv. Wintonovy děti. Neuměla bych dobře převyprávět dva z 669 dětských příběhů, ale jsem vděčná, že jsem kamarádky, které se před mnoha desetiletími společně ocitly ve vlaku, jenž je odvážel daleko od jejich rodin, mohla osobně poznat. A hned mě napadlo podělit se s vámi o nový zážitek a usnadnit vám případné pídění se po dalších informacích o lady remosce:

http://www.radio.cz/cz/rubrika/krajane/ceskou-remosku-ve-velke-britanii-proslavila-lady-milena-grenfell-baines

http://ona.idnes.cz/milena-grenfell-baines-rikaji-ji-lady-remoska-fnn-/vztahy-sex.aspx?c=A070730_152732_ona_pribehy_ves

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak