Z lásky k tělu a duši

středa 21. březen 2012 16:20

Mám ráda pivo. A to tak, že je pro mě pochoutkou spíše sváteční, nikoliv každodenní. Jsou chvíle, kdy zatoužím svlažit hrdlo (a tím zpravidla i slunkem rozpálené tělo) nebo jen poslat do žaludku nahořklou tečku za výborným obědem. Mé potomstvo je vnímavé a výše popsaná skutečnost jim neunikla. Co si myslíte, že jsem od nich dostala k narozeninám? Mýlíte se, soudek ani láhve to nebyly. Předali mi v secesním stylu vyvedený poukaz do lázní. Pivních…

Protože mám zato, že lázně obecně slouží lidskému zdraví, otevřela jsem nedočkavě webové stránky, abych zjistila, zda se nejedná o překlep. První lázně by byl fádní název, ale pivní, to slibuje mnohé... Když se na ty stránky podíváte, pokud nemáte přímo odpor k zlatavému moku, zatoužíte objednat se okamžitě! Nebyl to poukaz pobytový, takový marod zase nejsem. Opravňoval mě k výběru několika procedur v Rožnovských pivních lázních (z lásky k tělu a duši), které slibovaly, že mě budou hýčkat, ale zapotím se.

zlasky.jpg 

Když objednat, pak nejlépe na neděli, řekla jsem si. Buď seženu dobráka řidiče, nebo nechám auto doma a pojmu akci jako celodenní výlet vláčkem. No vláčkem, prostě s ČD a v mém případě se třemi přestupy.

V nedělním ránu mě na nádraží doprovázelo sluníčko. S knihou na klíně jsem pak sledovala krajinu ubíhající za okny vlaku. Vlastně nebylo na co se dívat. Stromy stále smutně holé, nekosená tráva slámové žluti splihle přilepená k zemi, jak ji tam zanechal dnes už roztátý sníh. Aniž bych mohla zahlédnout jedinou sněženku, tušila jsem, že se krajina probouzí. Nějaký dávno zapomenutý smysl mi dával cítit, že míza stoupá kmeny do větví a pod tou pískovou barvou raší zelená tráva.

První pohled pěšáka na komplex pivovaru nenadchne, byl pro mě malým zklamáním. Pořídila jsem ilustrační foto, abyste viděli, že s postřižinovým nádvořím nemá pranic společného:

prichod.jpg

pivovar.jpg

/Pro srovnání dobová kresba/

Ale už vchod do lázní nastartuje vaše radostné očekávání:

 vchod.jpg

unie.jpg 

/Ona ta "unie" má cosi do sebe.../

A pak jste rázem v nebi. Kolem vás spousta andělů, kteří z praktických důvodů určitě nechávají svá křídla na věšácích v šatně. Úžasnou atmosféru vytváří svíčky, vůně, hudba a klid… A sklenice čerstvě  čepovaného piva, která vás provází aromaterapií v páře, stojí na soudku vedle vaší vany nebo odpočinkového lůžka. Vana není lecjaká a ani koupel není tuctová. V nádherné mědi vás čeká pivní hladina schovaná pod čepicí bílé pěny. Není třeba se obávat, že se budete po koupeli lepit a hejna vos se na vás budou slétat. Mladé pivo (tzv. mladina) je ředěno vodou a bylinkovou vůní.

Relaxovala jsem a pod napůl přivřenými víčky jsem za mihotání všude přítomných svíček v duchu viděla paní Vašáryovou, jak se koupe nebo jak požitkářsky pije pivo…

Vybrala jsem si pak zábal z mláta a nakonec masáž lávovými kameny. Nevím, proč neexistuje ženský rod pro anděla. Z jakého důvodu jsou to jenom chlapi?! Mě zcela jistě  masírovala andělka. Pod jejíma rukama mi mé už dávno ne zánovní tělo připadalo štíhlé a určitě i krásné, když bylo hodno tolikeré péče.

Jestli se chcete do nitra pivního nebe podívat, musíte na webové stránky, nebo rovnou do Rožnova, stojí to zato.

Po pár hodinách jsem se vrátila do pivovarské cukrárny a stále ještě v duchu vrněla blahem. Udělala jsem vám pár fotografií, ochutnala další druh piva, kterým jsem zalila škvarky s chlebem, a jako znovuzrozená se vydala k domovu.

skvarky.jpg

Že jsem pak 10 km před cílem přesedla na špatný vlak, jenž mě odvážel úplně na opačnou stranu, sem nepatří. Ani mě to moc nenaštvalo. Přítel na telefonu v podobě mého zetě vše zachránil. No co, nebyl to rychlík, takže jsem vystoupila hned na další stanici a trošku se mu prošla v ústrety.

plot2.jpg

Tož tak, to je z Valašska všecko. 

 

 

 

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak