Středověká jízda pokračuje

pondělí 24. září 2012 20:48

Představte si vedro (kterému já říkám teploučko), od rána sedíte v autě a pak chodíte a chodíte a vstřebáváte nové dojmy a informace v cizím historickém městě... To už se navečer těšíte pod sprchu a do postele, takže vám další kilometry v autě připadají zdlouhavé. A pak konečně přijedete k penzionu, který jste si zajistili dávno dopředu (já vím, že my světáci říkáme "zabukovali", zvlášť když je to přes booking.cz). Je večer, oni vás nemají ani zapsané, ani zabukované, prostě pro ně neexistujete a ani volný pokojíček neexistuje, natož volná sprcha...

Jenže vy máte s sebou jedenáctiletou vnučku s vlastním notebookem, díky kterému se dostanete na mail a prokážete včasnou rezervaci. Domů daleko, večer na krku... moje vyřídilka naštěstí dostatečná, takže nám nakonec personál domluvil noclehy v hotelu v nedaleké vesnici. 

Ubytování tam bylo dokonce komfortnější a rozdíl v ceně na sebe vzal původní penzion. 

V sobotu ráno jsme pokračovali vstříc dalšímu středověku. 

BD1.jpg

Už jste někdy byli v Dětenicích? Já dvakrát, vždy se zahraniční návštěvou a pokaždé jen večer na program v tamní středověké krčmě.

BD2.jpg

Mohu-li si vybrat z alkoholických nápojů, vždycky sáhnu nejraději po pivu. A v Dětenicích mají vlastní varnu, jejíž produkci nedostanete nikde jinde. Majitelé razí heslo, že zákazník musí přijet za jejich mokem, nikoliv naopak.

pivovar.jpg

Mají to dobře promyšlené, vlastní pivo je totiž jen střípkem v celé dětenické mozaice.

pivo.jpg

I za slunného dne je ve středověké krčmě tma jak v pytli (moje maminka by řekla "jak v noci pod lavkou"). Použila jsem blesk, abychom si posléze prohlédli, co jsme vlastně konzumovali. Ty, kteří to tam neznají a zatouží se do Dětenic vydat, upozorňuji na nevybíravé zacházení s hosty. Nemyslím tím socialistické manýry znuděných číšníků. Po zemi sláma, personál v dobovém oblečení, žádné elektrické osvětlení... "Co budeš žrát, matko?", to je běžná otázka, jež vás nesmí zaskočit. Díky tmě mi mladý šenkýř dokonce řekl "panenko". Tož to se mi fakt líbilo!

krcma1.jpg

Dětem vynikající pečená žebra nechutnala, hlavně se jim příčilo matlat se potmě v jídle rukama, takže Anička dostala kuřecí pařáty a k nim i snobský příbor. Adámka omlouvá, že tlačenka s octem a cibulí se ani rukama jíst nedá.

A pak už vzhůru do zámku...

zamek.jpg

Prohlídku jsme vybrali strašidelnou. Provázela nás nefalšovaná čarodějnice, leč my jsme se nebáli, neb už dávno nejsme žádná mimina!

zamek1.jpg

/Petře, nesedí tam namaskovaná Bělka?/

zamek2.jpg

Až teď, při pohledu na nakládané vyloupané oči, jsem si povšimla francouzské manikúry jinak velice autentické čarodějnice...

turnaj1.jpg

Můj vnuk se už dva roky věnuje historickému šermu. Přála bych vám vidět jejich vystoupení. Proto jsme nemohli vynechat rytířské turnaje. Bylo to strašně napínavé, ale dobro zvítězilo nad podlým zlem a všechno zakončila až dojemná drezura. 

drezura.jpg

Nashledanou, Dětenice. Byla to krásná sobota.

 zamek3.jpg

A protože jsme měli namířeno k nejstarší dceři a nejmladší vnučce do Plzně, vzali jsme to přes klenotnici Karlova hradu.

karl.jpg 

Jak vidíte, žádnou originální fotku pro vás nemám. I tak toho bylo dost, ne?

 

 

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak