H + Z opět spolu a Ingriš na Měsíci

sobota 2. březen 2013 23:59

…a taky Bůh RA, Jurij Gagarin, indián Utita, Klement Gottwald, Ludvík Vaculík i Moravák z argentinského Čaka Štefin Príkazský.  Kde? Na prknech, která znamenají svět, na něž se vešla navíc i jedna Tatra 87 v nadživotní velikosti.

Městské divadlo ve Zlíně dnes zažilo světovou premiéru hry Vladimíra Fekara  „Palubní deník Hanzelky a Zikmunda“. Neosobuji si právo na odborné hodnocení. Troufám si podělit se s vámi o pocity, které ve mně životní příběh dvou kamarádů na život a na smrt vyvolal. Ke konci představení na mě padl veliký smutek, přestože při děkovačce vtáhli mezi sebe obě dvojice hlavních protagonistů (Jiří a Mirek jako mladí hoši i jako starší pánové) opravdového, čerstvě čtyřiadevadesátiletého, Miroslava Zikmunda. Rozesmátého a šťastného.

Své pocity jsem neměla s kým konzultovat, na po premiérovou sklenku vína s herci i vzácnými hosty jsem nakonec nešla. Pudilo mě to domů, do ticha. Přemýšlet o zmařených snech a možnostech mladých schopných mužů. O spoustě promarněných let.

Jak řekl pan Zikmund: „Život je přesný součet náhod“. A jedna taková náhoda mi před lety umožnila být při předávání Ceny města Zlína panu Hanzelkovi v pražské nemocnici. Poznala jsem ho tedy už jako nemohoucího pacienta. Přestože na vozíku, ve tváři měl tehdy ten chlapecký úsměv, jaký známe ze starých fotografií.

To pan Zikmund zářil svým nádherným úsměvem i dnes večer. Muž s velkým „M“, který se nenechal nikým a ničím v životě zlomit.

Zahlédla jsem v hledišti pár kovaných komunistů. Co bych za to dala, kdybych mohla nahlédnout do jejich hlav. Co se jim v nich mohlo honit? Byla bych naivní, pokud bych doufala v kousek studu…

venovani.jpg

/Dvakrát v životě jsem cestovala s Miroslavem Zikmundem, to se jen tak někomu nepoštěstí.../

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak