A co ten devátý?

neděle 22. září 2013 14:12

Došly zdroje...

Titulky, které na mě vyskočily po otevření internetu ponoukají k zamyšlení. Mávla jsem nad tím rukou. Mám svých starostí dost. Leč článek kolegy Josefa Hejny o osmých statečných mě přivedl ke psaní.

 

 

Samozřejmě, nechtěla bych být v kůži zaměstnanců Dolu Paskov, ani jeho majitelů. 

Jsou havíři, otcové od rodin, ti osmí stateční, když se vydali do boje za další léta ztrátové těžby? Z pohledu manželek, dětí i kolegů bezesporu ano. Je statečné vydírat hrozbou stávek, několikadenním či dokonce několikatýdenním nevyfáráním?

Potenciálních nezaměstnaných jsou prý tři tisíce. Ano, je to hodně. Kolik je ale v naší zemi malých živnostníků, kteří dávají práci např. třem lidem? Kolik z nich muselo v poslední době ukončit svou živnost? Pokud by jich byla tisícovka, dostaneme se ke stejnému číslu jako v Dole Paskov. 

Taky jsem patřila k zaměstnavatelům. Během let jsem postupně snižovala stavy a v letošním roce propustila tři poslední spolupracovnice. Nestávkovaly, rozloučily jsme se se slzami v očích. Se slzami lítosti na obou stranách a v dobrém. Prostě to dál nešlo a nikdo mě nevydíral, že musím dál dotovat nevýdělečnou firmu. Ani po státní pokladně nevolaly. Takových, jako byly moje zaměstnankyně, jsou tisíce. Statečně jdou na úřady práce, statečně rozesílají životopisy, statečně chodí na pohovory, statečně se rekvalifikují, statečně přijímají novou, třeba úplně jinou práci. To jsou ti osmí stateční od rodin.

A co ten můj devátý z nadpisu? Má jím být prezident? Titulek hlásá, že: 

Chceme prodloužení těžby v Paskově, shodli se Zemanovi poradci. Bakala napsal Zemanovi

A já se stále v duchu ptám, jakým právem má rozhodovat prezident o tom, zda majitel zavře nevýdělečný podnik plánovaně za rok, nebo bude muset ze svých zdrojů dotovat agónii další dva vyžadované roky? Proč o nestátní firmě rozhodují prezidentovi poradci? 

A tak mě napadá heslo: "Propouštění zaměstnanci tisíce malých živnostníků spojte se!" A obraťte se na prezidentovy poradce, protože vláda vám ze státních peněz vaše krachující zaměstnavatele nezadotuje.

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak