Žítkovské bohyně na prknech

středa 5. březen 2014 23:47

Foto MDZ

Předpokládám, vlastně i doufám, že po dvou letech od jejich vydání už je většina z vás četla. Ale odvážím se naopak tvrdit, že jste je ještě neviděli.

 

 

 

O Žítkovských bohyních v jejich románové podobě jsem zde psala už před dvěma lety. Ta knížka mě tehdy hodně zasáhla, ale netroufala jsem si na recenzi, a proto jsem vám alespoň zprostředkovala setkání s její autorkou. Tehdy jsem samozřejmě netušila a určitě se o tom ani Kateřině Tučkové nezdálo, že 1. března roku 2014 ožijí Žítkovské bohyně na zlínských divadelních prknech. Nebyla jsem dost rychlá a tak se mi nepodařilo sehnat vstupenku na sobotní premiéru. Nevadí, ten kdo počká, ten se dočká.

Je lépe člověku, který jde za kulturou ve dvojici, myslívala jsem si až do dnešního večera. Když jsem po tříhodinovém představení stála ve frontě u šatny a pak se noční ulicí loudala domů, byla jsem ráda, že jsem sama. Slzy pohnutí jsem udržela pod víčky, ale do řeči mi nebylo. Jakákoliv slova, pokud by je ode mě někdo očekával, by nebyla těmi pravými. Byla by buď příliš obyčejná a všech těch emocí nehodná, nebo naopak příliš patetická a ta se mi líp píší, než mluví…

Nejsem divadelní kritičkou, jsem pouze tichou obdivovatelkou všech kumštýřů, kteří už tak výjimečnému literárnímu dílu dodali další rozměry. Autor scénáře a režisér Dodo Gombár si dle mého výtečně poradil se spletitým dějem snažícím se objasnit složitou genealogii žítkovských žen a jejich osudy od čarodějnických procesů v 17. století, přes dva totalitní režimy až po současnost. Ryze osobní vztahové problémy se neustále mísí s těmi politickými. To všechno umocněno vynikajícími hereckými výkony. 

Je to moc silné představení

zb1.jpg

 

zb3.jpg

 

zb2.jpg

Dnes asi jen tak neusnu...

Svatava Nováčková

Související články


Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak