Nošení mrtvol až do Jasenné...

neděle 23. březen 2014 11:41

Zdá se mi, že se poslední dobou jaksi málo směju. Možná mi chybí nějaká bezva parta v práci, veselí (nejlépe dětští) členové rodiny vůkol, více vtipných (a přitom inteligentních) pořadů v TV? No, sem tam narazím na knížku, při které se alespoň občas pousměju. Abych dohnala smíchový deficit,

 

chytila jsem se návrhu kamarádky, že si páteční večer zpříjemníme ochotnickým představením. Nelekejte se, že jsem byla přizvána (i když bych si to strašně přála) na prkna vizovického kultůráku mezi členy hostující "skupiny ubelských všehoschopných občanů s hereckými sklony", jak se sami pro světová média prezentují. Ubelských proto, že jejich domovskou scénou je „Hospůdka u Zemské osy“, kulturní i pivní svatostánek občanů obce Ublo.

O jednom nezapomenutelném představení jsem zde již referovala:

http://novackova.bigbloger.lidovky.cz/c/180510/Titanic-po-valassku.html

Promiňte mi mé odbíhavé myšlení, které je známkou stárnutí mého organizmu, v tomto případě přímo mozku.

Před představením "Chudák Harpagon", parodie na Miliérova Lakomce, jsme vykonaly malou procházku na jeden z vršků nad Vizovicemi, leč fotopřístroje u sebe v pátek nemaje, nemůžu vám dnes zprostředkovat překrásné pohledy na valašskou krajinu za probouzejícího se jara. Snad někdy příště.

blublo2.JPG

/Pro ilustraci kvetoucí trnky na okraji Hané - 22. 3. 2014/

Tak, jako se sportovci před výkonem rozcvičují, zpěváci rozezpívávají a herci rozmlouvávají, my jsme se s kamarádkou posilnily jídlem a kafem (jako řidička jsem si slivovicu dopřát nemohla) a hostitelka se rozhodla Ublany mi znovu připomenout úryvkem čerstvě zveřejněným v místním (vizovském) měsíčníku v rubrice "Vizovice a okolí v minulosti, ale i přítomnosti".

Řeknu vám, že tak slzavě jsme se už strááášně dávno nezasmály, když Jana nahlas předčítala. Já vám to sem musím přepsat, abyste i vy rozvibrovali svoje bránice lékem z nejpříjemnějších - smíchem.  Já vím, že tiché čtení se hlasitému přednesu nevyrovná, tož se aspoň pousmějte malé valašské agitce.

Nošení mrtvol do Jasenné nebylo velice příjemné

Obec Ublo podala svého času žádost o elektrisaci z předpokladu, že činí tyto kroky ve prospěch občanů. Vyskytli se však občané, kteří se staví proti elektrisaci, poukazujíce na velká vydání a v důsledku toho i zatížení obce. Do jisté míry mají pravdu, poněvadž bez peněz nelze ničeho podnikati. Peníz však vydaný pro dobrou věc není nikdy ztracený. To platí hlavně o elektrisaci obce. Kolik získají občané zavedením elektrisace, kolik ušetří času hospodáři a živnostníci, budou-li míti k pracím elektrickou pohonnou silu. O kolik se zabezpečí bezpečnost proti požáru obytných stavení. Rovněž i po stránce zdravotní má elektrické světlo výhody. Jak víte z vlastních zkušeností, není nikterak příjemné sedět večer ve světnici při nepříjemně páchnoucí petrolejové lampě. Těch výhod je mnoho a mnoho a během času investice se vrátí zpět ve formě všeobecného prospěchu občanů. Proto důrazně připomínáme oněm zatvrzelcům, kteří se brání proti pokroku obce, aby všechny výhody dobře uvážili a obec naopak v tomto směru podporovali. A jestliže se domníváte, že vy snad nebudete míti okamžitých výhod s elektrisací, připomeňte si, že po vás přijdou vaše děti, modernější a budou naříkat nad vaší zatvrzelostí proti pokroku, budou vás nepěkně vzpomínat. 

To bylo rovněž tak se záležitostí, když se vyskytl návrh postavit svůj vlastní hřbitov. Tu mnozí reptali proti této myšlence a pravili: "Ať se tam pochovávají členové obecního zastupitelstva, pro nás to není". A dnes! Vidíme, že hřbitov slouží nejen jednotlivcům, ale všem občanům. Vždyť to nošení mrtvol až do Jasenné nebylo velice příjemné, obzvláště za mizerného počasí. Nestavte se víc proti elektrisaci obce a snažte se tuto podporovati, děti vaše budou vás v dobrém vzpomínat.

A takto se baví ubelští v současnosti:

Ublo1.jpg

/Převzato ze stránek obce/

blublo1.JPG

/Obsah jednoho, zatím zahradnicí neprobuzeného, zato naprosto soběstačného, skleníku 18. 3. 2014/

 

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak