Když se ten Zboženský rybník vypouští

sobota 12. duben 2014 15:44

zanechá voděnka bahno a houští...

 

 

Před pár dny, procházejíc městem, uviděla jsem na zemi utrženou cedulku s informací, že se tuto sobotu bude konat jarní výlov jednoho ze tří Zboženských rybníků. 

Na "Zbožákách" jsem nebyla leta letoucí, naposledy snad jako puberťačka? Nevím. Ale mám je spojeny s maminčiným vyprávěním, jak se tam (zřejmě v létě 1957) můj 1,5 letý brácha potkal s panem Jiřím Hanzelkou, který se na něj zahleděl a pravil: "Takovej malej a už plešatej?!" 

Zboženské rybníky leží na katastru města, ale zcela mimo můj vycházkový radius. Bude třeba to do budoucna napravit. Je tam krásně.

Výlov rybníka jsem dosud naživo neviděla a v televizi to není ono. A protože je nás takových víc, nebo aspoň těch, co neviděli JARNÍ výlov, vzala jsem foťák a pořídila pro vás autentické obrázky.

Je smutný pohled na rybník bez vodní hladiny. Nebo jenom pro nás, Vodnáře?

vy1.jpg

Domnívala jsem se, že i pro párek kačen došlo k nejhoršímu, když místy ťapkaly pěšky, místy se snažily plavat odráženíc se nožkama ode dna. Ale pak jsem si všimla, že se cpou zřejmě rybkami, které uvízly v bahně.

kacky.jpg

Nebyly samy, kdo se zaměřil na rybí mimina. 

Hošík určitě nechtěl mamince k večeři nalovit krabičku šprotů. Měl snahu svou rybičku udržet při životě co nejdýl a dával jí umělé dýchání v bublinkách...

sprot.jpg

Na sluníčku se dalo posedět, příroda vůkol žije.

 rybnik.jpg

Jakž takž žila i většina dosud nepolapených kaprů, candátů a i nějaký sumec se štikou se našli.

 oko.jpg

Taky kapitán Nemo byl zahlédnut. Teda já jsemz dálky myslela, že fotím Nautila, ale posuďte sami, jak trapně jsem se zmýlila.

ponorka.jpg

Zato rybáři se nemýlili a bez váhání rovnou třídili své úlovky, vlastně spíš výlovky. Ulovit se musí umět, vylovit je brnkačka. Ovšem pokud máte dost síly v nohách a teplých ponožek v gumových botách. A svaly v rukách na udržení plných podběráků.

 ulovek.jpg

Odhadem prý tak 7 kilo...

 ulovek2.jpg

Taky kousek, který bych si nepochovala. Ale všimněte si toho krásného síťování...

maco.jpg

A na břehu se zatím prodává...

prazdna.jpg

Třešně kvetou, jaro jásá a podzimní plody zdobí svou barvou, ale přemrzly, aniž by je ptáci v zimě sezobali.

premrzle.jpg

A ještě pro Pražáky - taky máme na Moravě Blanku. Pravda úplně tunel to není, jen takový tunýlek s kloboučkem. Pardon, to je prý zastřešení. Ale je docela hotový a nic nás nestál, jen trochu trpělivosti a netlačit na čas.

blanka.jpg

 Kdybych uměla lhát, tvrdila bych, že tenhle měděný rytíř bránu (či tunel, jak chcete) hlídal. Ale půjdu s pravdou ven, vyfotila jsem ho před nedávnem u lomu.

brouk.jpg

 

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak