Bublina. A nejen mýdlová

středa 23. duben 2014 14:10

Moji pravidelní čtenáři už vědí, že jsem své knihkupecké řemeslo definitivně pověsila na hřebík. Kdysi jsem bývala (jak to vzdálenost z Moravy do Prahy dovolila) poměrně aktivní členkou Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN).

 

 

 

Později jsem porovnala výhody členství s výší příspěvku a svaz jsem opustila. 

Poslouchám Radiožurnál, před chvílí vstup z nejmenovaného knihkupectví na Václaváku. U pokladen se tvoří fronty jako o Vánocích! Na dnešní den vyhlásil SČKN akci "Knihy bez DPH". Účel je jasný, apelovat na politiky, aby osvobodili knížky od toho břímě, kterým patnáctiprocentní daň samozřejmě je.

Vím, že se zde se zlou potážu. Už vidím tu diskusi, která se spustí a roznese mě na kopytech.

Přidat se k takové akci není pro velké řetězce s vlastními velkoobchody a tudíž i vysokými rabaty žádný problém, přestože v reportáži zaznělo, že zákazníci měli většinou knížky dopředu vyhlédnuté a dnes přišli najisto. Většinou jsou to lidé, kteří by stejně knihu koupili.  

Měla bych být v klidu, protože už nejsem tím "malým" knihkupcem, který zaměstnává jen pár lidí a žije z běžného rabatu. Vím, že bych řešila dilema, zda uposlechnout výzvy svazu, který mi samozřejmě ušlý zisk nijak nevykompenzuje a svým (většinou stálým) zákazníkům slevu nabídnout, protože jinak by šli k Dobrovskému, Kanzelsbergerovi, nebo do NeoLuxoru. Možná bych do toho šla a pak pár dní sledovala, jak tržba poklesla, protože čtiva chtiví už svůj apetit uspokojili.

Jak se znám, spíše bych se výzvě "svazáků" vzepřela... 

bstrecha.jpg

Je to jen jeden den, který se na knihkupeckém nebi objevil jak mýdlová bublina a úderem zavírací doby toho kterého knihkupectví praskne a nezůstane po ní nic. 

bstrom.jpg

Současná vláda možná jednou DPH na knihy sníží, ale samozřejmě na ideálních 5%, nebo dokonce na nulu to nebude. Co vím ale jistě, nakladatelé s vyšpónovanými cenami dolů už nepůjdou. To mě mrzí. Co mrzí, štve!

bbubliny.jpg

Takže radost jsem vám dnes neudělala, humor mě jaksi přešel. A hasím co už mě nepálí. Vlastně ani nehasím, vždyť nehoří.

bJuli.jpg

Dovolte mi alespoň odhalit umělkyni Julii, která vám sem všechny ty bubliny poslala ze sobotní oslavy svých třetích narozenin.

 

 

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak