Tož taky tradice

pátek 2. květen 2014 11:51

Na 1. máje jsem vyrazila ven, abych shromáždila fotomateriál na článek. Při třídění snímků mě napadl "vtipný" název Hokejisti, cyklisti a folkloristi. Zamyslela jsem se (mozkem blondýny) a rozhodla se nepokračovat, článek nespáchat a fotky odložit na externí disk do propadliště fotoamatérských dějin.

 

 

 

Leč ráno jsem nahlédla sem na BB, zjistila, že včerejší 1. máj pro někoho znamenal rozkvetlou azalku a nutkání básnit, pro masu Pražáků výlet za Karlem Hynkem. Domýšlím, že pro nepsavce to byl třeba cyklovýlet, který obohatil jejich smyslové zážitky (nebo taky, resp. hlavně, navýšil skóre jejich ujetých kilometrů vůči kolegovi, který musel zůstat s rodinou a zušlechťovat okolí chaty).

Zeptejte se mě, co dělali Zlíňáci!

Tož já vám to povím. Ještě pár let po revoluci jsme se hrdě hlásili k baťovským tradicím nejen slovy, ale především podnikáním, tedy prací. Byla tu jedna z nejnižších nezaměstnaností v republice. A pak jsme pozvolna usínali na vavřínech.

Jsou okamžiky, kdy se na chvíli probereme. Pro Zlíňáky nejsou, díky ústnímu předávání vzpomínek z generace na generaci, prvomájové průvody manifestací podpory komunistického režimu. Zlíňáci se noří hlouběji do dějin svého města a oprašují průvody, které započaly právě před 90 lety.

Ano, v roce 1924 pozval šéf své spolupracovníky do své vily. Ve slovníku Tomáše Bati zakladatele a pak jeho pokračovatele, Jana Antonína Bati, byli spolupracovníky všichni zaměstnanci firmy. Protože všichni měli zodpovědnost za vykonanou práci a všichni na ní profitovali.

V dobách, kdy nejen u nás, ale i po světě demonstrovali dělníci za svá práva a mnohdy byli násilně umlčováni, ve Zlíně slavili svůj Svátek práce všichni společně. Ještě moji rodiče vzpomínali na dlouhé řady lavic a stolů, na párky, na pomeranče, které děti zaměstnanců dostaly. Šéf si tím své zaměstnance nekupoval, on jim vyjadřoval vděk za práci a za sounáležitost, která byla ve firmě Baťa všudypřítomná.

Ale o tom si můžete všecičko vygooglovat, tak promiňte a podívejte se na letošní prvomájový průvod, který vedl od Baťova institutu

seradiste.jpg

na náměstí Míru před radnici. Snažila jsem se fotit v místech nejmenšího výskytu přihlížejících. Na konci průvodu už totiž byly davy lidí a já se v nich ztrácela...

Ale je třeba to vzít popořádku. Dopoledne to na náměstí sice krásně, ale odkvétalo (což je doufám i můj případ),

odkvetani.jpg

ale hned vedle to bylo v plném rozpuku (což já mám dávno za sebou).

rozpuk.jpg

(No není krásná taková víla s propiskou?)

Cestou do bývalých Baťových závodů jsem narazila na první heslo. Nebylo sice prvomájové, ale právě pro mě převelice povzbuzující. 

kreativitou.jpg

Nesbírám známky, ani nic jiného nehromadím (i když nějaký ten majetek by bodl). Zabývám se právě výrobou polštářků do mého nového (zatím ještě budoucího) bytu. Jsem šťastná, čekají mě nepochybně ty nejradostnější zítřky!

Ale vy už chcete vidět ten průvod. Takže zde je čelo:

heslo1.jpg

V patách nešel primátor, to byste se mýlili.

parkovani.jpg

Ta loď se nesnaží zaparkovat, ta jde hned za prvním transparentem. U nás máme říčku Dřevnici a ta fakt není splavná. Takže když si chcete udělat radost na vodě, musíte si loď poponášet.

Přemýšlela jsem nad smyslem pořadí. Kdyby to byl Titanic, možná by to byla alegorie na podzimní volby, neb za lodí jel na hasičském voze sám pan primátor... Třeba byl připraven hasit, kdyby městská loď šla ke dnu?

primator.jpg

Za zamyšlení stojí transparent (hned další v pořadí). Až doma jsem zjistila, že byl nesen náměstkem primátora. Nevím, zda si jej vybral sám, nebo mu byl do ruky úmyslně před volbami podstrčen politickým rivalem?

kasny.jpg

Transparentů bylo mnoho, všechny byly památkou na hesla nesená v historicky dochovaných průvodech.

A tady už jde Bartošův soubor Bartošovou ulicí...

bartosak.jpg

Jejich transparent se mi tak zalíbil, že jsem provedla jednu fotomontáž. Promiňte mi ji:

mazoretka.jpg

Já prostě nevím, jestli mám sebevědomí dnešních dívek obdivovat...

mazoretka2.jpg

Už nebudu protivná. Víte, že jsme nejlepší v hokeji? 

fanclub.jpg

Ovšem včera byli v přesile folkloristi.

tanecnici.jpg

trnecka.jpg

Mě naprosto dostali historičtí cyklisté, zvlášť ten, co si žije na vysokém kole:

kolo1.jpg

Za mohutným likvidačním výprodejem se fakt nehnal. To jeho kolega to měl ohledně držení balancu jednodušší, takže machroval hraním na flašinet. Za jízdy a přitom bafal z dýmky:

flasinet.jpg

Možná neuškodí ještě trocha osvěty.

transparenty2.jpg

transparenty3.jpg

A to je všechno. Na náměstí byl mumraj, lid obého pohlaví, děti, psi, hokejisti, cyklisti i folkloristi...

posledni.jpg

Jen ty tulipány si dál v tiše odkvétaly...

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak