Jak daleko je Handlová?

úterý 11. srpen 2009 08:08

Každé bezslunečné ráno přináší do mé mysli ničím nepodloženou chmuru. Z nutnosti (nikoliv mojí, ale psí čurací) jsem s Filipem absolvovala náš pravidelný okruh. V klidu domova popíjím ranní kávu a v laptopu na klíně pročítám čerstvé zprávy.

"Všech 20 horníků zemřelo, neměli šanci přežít". Přemýšlím, jak daleko od našeho příhraničního města Handlová leží. Jak zeměpisně i emočně blízké je neštěstí tolika jednotlivců i rodin.

Asi před pěti lety jsem měla možnost sfárat do funkčního dolu. Samozřejmě ve vyfasovaném oblečení, obutí a s potřebnými ochrannými pomůckami. 900 metrů pod zemí jsem se dostala až na čel (snad jsem po té době nepopletla výraz pro místo úplně ve předu, kde se razí nová chodba). Cestou tam, v horku a stísněných prostorách, jsem potkávala horníky vracející se z ranní směny ke klecím výtahů. Zpocené horní poloviny těla obnažené, přecházeli z dusného vedra do studených průvanů šachet. Nebyli to žádní hromotlukové, jak jsem si je od socialistického dětství díky propagandám představovala. Byli to chlapi spíše drobných postav, ale vzbuzovali ve mně úctu a obdiv. Až v té hloubce pod zemí jsem si uvědomila, jak po všech stránkách těžká jejich práce je.

Každý z nich má svůj osud, svoje soukromé radosti i starosti. Svoje těšení, lásky i třeba drobné domácí neshody. A pak se ve vteřině  změní jejich barevný život v pro nás neznámý stav smrti. Všechno, plány i touhy, lásky i trápení, jsou pryč. Nejbližší ještě hodiny nahoře doufají, někteří pláčí, jiní se modlí a pak dostávají jistotu, že už nic nebude jako dřív.

Z jistoty mého domova je to do Handlové 145 km...

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

Svatava Nováčková

"Proč cestujeme? Mimo jiné i proto, abychom potkali nové lidi, kteří si nemyslí, že nás jednou pro vždy znají; abychom ještě jednou zkusili, co v tomto životě dokážeme - i tak je toho už jen málo". Max Frisch, Deník 1946 - 1949

Prvotní a jediný důvod mého přihlášení se na blog už dávno pominul a já zůstala. V psaní jsem našla zalíbení...

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora

Oblíbené blogy

  • Jarka Jarvis
  • Jan Vargulič
  • Mirek Toms
  • Vašek Vašák
  • Marek Trizuljak